XX REAL - realitná kancelária

Mlynská Bašta

známe miesto, nové príbehy

Hypocentrum

Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Balkóny, loggie a terasy - všetko, čo by vás mohlo zaujímať

Sú uprednostňované priestory s väčšou výmerou, pretože častou požiadavkou je možnosť umiestnenia vonkajšieho sedenia. Nájdu sa však aj také byty, ktoré takouto plochou nedisponujú, ale je ich oveľa menej, ako v minulosti.


Kupujúci si všímajú nielen veľkosť, ale aj vhodnú orientáciu. V priemere sa veľkosť balkónov či loggií pohybuje od 2,5 – 10 m2. Medzi balkónom a loggiou je rozdiel v tom, že balkón je vystúpený, akoby prilepený na fasádu, pričom loggia je zapustená do budovy a tým pádom je lepšie chránená proti vetru a čiastočne aj dažďu. Najmä pri väčších bytoch, najčastejšie umiestnených na vyšších, ustúpených podlažiach sa nachádzajú strešné terasy, ktorých rozloha je niekedy väčšia, ako samotná úžitková plocha bytu, čo vlastník vníma ako pridanú hodnotu bytu v podobe relaxačnej či oddychovej zóny.

Balkóny, loggie či terasy tvoria príslušenstvo bytu a teda sú vo vlastníctve majiteľa bytu. Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov sa ich plocha nezapočítava do podlahovej plochy bytu avšak pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava 1/4 z ich plochy. Väčšie opravy ako napríklad zatepľovanie, úpravy na fasáde či opravy funkčných vád na konštrukcii, ktoré spôsobujú zatekanie, sa hradia z fondu prevádzky, údržby a opráv. Individuálne úpravy ako napríklad zasklievanie, si realizuje majiteľ vo vlastnej réžii.

Ak teda majitelia uvažujú o zasklení, mali by vedieť, že zodpovedajú za všetky stavebné úpravy a zásahy, ktoré vykonajú. Nazasklenie alebo vymurovanie sú potrebné rôzne povolenia. V prvom rade súhlas od spoločenstva vlastníkov bytov, resp. väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ale netreba zabudnúť ani na povolenie od stavebného úradu. Ten rozhodne o tom, či stačí ohlasovacia povinnosť alebo treba aj stavebné povolenie. Preto odporúčame pri plánovaní akýchkoľvek stavebných úprav preveriť tieto skutočnosti na príslušnom stavebnom úrade, dodáva Katarína Dorn.

V súčasnosti sa dá pomôcť aj bytu, ktorý balkón nemá. Existujú možnosti, kedy sa balkón dá buď zväčšiť, a to až o 150 cm alebo dokonca namontovať nový. Ide o tzv. závesné oceľové konštrukcie, ktoré umožňujú balkón namontovať na budovy, kde dosiaľ neboli. Samozrejme s ohľadom na statiku a možnosti umiestnenia takýchto balkónov na fasádu.

Autor: Mgr. Ing. Katarína Dorn, obchodná riaditeľka LEXXUS
Zdroj: Interné štatistiky LEXXUS

 

Novinky a aktuality
11.4.2016 Realitný trh prekvitá: O ktoré novostavby v Bratislave je najväčší záujem Na bratislavskom rezidenčnom trhu sa na začiatku ...
25.1.2016 Zdražovanie bytov bude pokračovať aj tento rok Slováci budú musieť vynaložiť väčšie výdavky spojené s kúpou nehnuteľnosti aj v ...
14.1.2016 V minulom roku pribudol v Bratislave rekordný počet nových bytov Bratislavský rezidenčný trh novostavieb priniesol ku koncu ...
16.1.2016 Slovensko nie je Európa. Aspoň v nájomnom bývaní Modelový príklad: stredne veľké nemecké mesto, v ktorom žije štvorčlenná rodina. ...
4.11.2015   Aktivitu na rezidenčnom trhu v 3. štvrťroku nezastavil ani letný útlm. Práve naopak. Výstavba i predaj bytov v hlavnom ...
V krátkosti o nás

Aby sme proces získania vašej vysnívanej nehnuteľnosti čo najviac zjednodušili, vytvorili sme nový koncept služieb. Spojili sme služby realitnej kancelárie XX REAL a Hypocentra pod „jednu strechu“. 

Garanciou kvality sú vyše 10-ročné skúsenosti so sprostredkovaním finančných služieb a rovnako silné skúsenosti s realitným trhom.
 
Nestrácajte čas hľadaním, triedením a štúdiom všetkých potrebných informácií. Získajte ponuku financovania a bývania pripravenú presne pre vaše potreby.

Mgr. Miriam Horňáková